Jak wgrać stronę na serwer FTP

Instrukcja wgrania strony internetowej na serwer w oparciu o program Total Commander i skrypt Quick.Cms.

Jeśli masz przygotowaną stronę internetową, którą chcesz umieścić w Internecie i masz wykupiony serwer przeznaczony na tą stronę, to większość pracy już jest za Tobą.

Poniżej pokażemy przykład jak łatwo możesz wgrać stronę na serwer.

  1. Pobranie Total Commander'a
  2. Instalacja
  3. Wgranie skryptu na serwer
  4. Uruchomienie skryptu PHP

1. Pobranie Total Commander'a

Total Commander'a możesz pobrać ze strony http://totalcmd.pl/download/app/new. Wybierz wersję odpowiednią dla Twojego systemu operacyjnego. Plik, który pobierzesz, będzie miał rozszerzenie ".exe".

Download Total Commander

2. Instalacja

Instalacja jest bardzo prosta i możesz ją przeprowadzić korzystając z domyślnych ustawień instalując program np. w katalogu C:/totalcmd

Total Commander installation step 1 Total Commander installation step 2

Total Commander installation step 3 Total Commander installation step 4

Total Commander installation step 5 Total Commander installation step 6

3. Nawiązanie połączenia ftp

Po poprawnym zainstalowaniu programu możesz nawiązać połączenie ftp z serwerem, na który chcesz wgrać swoją stronę. Wybierając "Nowe połączenie ftp" w wyskakującym oknie wpisz nazwę serwera.

Nowe połączenie ftp Połączenie ftp - nazwa hosta

Następnie wprowadź nazwę użytkownika oraz hasło dostępu do Twojego konta ftp. Te dane posiada firma, u której wykupiłeś usługę hostingową. Najprawdopodobniej po rejestracji w danej firmie hostingowej otrzymałeś e-maila z danymi logowania do Twojego konta ftp.

Połączenie ftp - nazwa użytkownika Połączenie ftp - hasło

4. Wgrywanie strony na serwer

Przykładowy skrypt, w oparciu o który możesz zbudować swoją stronę, to darmowy system CMS - Quick.Cms.

Wybraliśmy go dlatego, że jest bardzo prosty w instalacji w porównaniu z innymi dostępnymi skryptami, a dodatkowo jest świetnym systemem zarządzania treścią. Przy okazji poznasz dobry CMS.

Wejdź na stronę producenta oprogramowania http://opensolution.org i pobierz plik o nazwie "Quick.Cms_v5.x.zip" (gdzie x to numer wersji).

Pobierz skrypt i rozpakuj go np. do katalogu "C:/moja-strona". Zawartość tego katalogu powinna wyglądać następująco:

Rozpakowany skrypt w katalogu

Uwaga: wgrywanie na serwer powinno odbywać się w trybie binarnym. Z menu górnego Total Commandera wybierz Konfiguracja -> Ustawienia, zobaczysz okno, w którym w lewej kolumnie wybierz FTP, a następnie z prawej strony w polu "Domyślny tryb przesyłania" wybierz Binarny.

Tryb przesyłania danych

Teraz wystarczy skopiować zawartość katalogu moja-strona do odpowiedniego katalogu na serwerze. Jeśli w jednym oknie Total Commander'a otworzyłeś katalog moja-strona, a w drugim połączenie ftp z Twoim kontem, wystarczy zaznaczyć wszystkie pliki i katalogi do skopiowania i wcisnąć klawisz F5.

Kopiowanie

5. Przeglądanie strony

Aby uruchomić stronę potrzebna Ci będzie domena (adres www). Jeśli jeszcze jej nie wykupiłeś, wraz z usługą hostingu otrzymałeś darmową domenę, z której możesz skorzystać. Adres tej domeny otrzymałeś w mailu wraz z danymi konta ftp.

Jeśli nazwa Twojej doemny to super-strona.pl, to uruchom przeglądarkę i wpisz w niej adres "http://super-strona.pl".

Uruchomiony w ten sposób skrypt CMS powinien wyglądać następująco:

Uruchomiony skrypt CMS

Skrypt już funkcjonuje i wypełniony jest przykładowymi danymi. Jeśli chcesz zalogować się do administracji, aby zmodyfikować treści i dodać zdjęcia, to wpisz w przeglądarce "http://super-strona.pl/admin.php".

Pojawi się okno, które przedstawione jest na poniższym zrzucie ekranu:

Ekran logowania do administracji

Wpisz login i hasło: admin i kliknij przycisk "zaloguj się »". Po poprawnym zalogowaniu pojawi się panel administracyjny.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi panelu administracyjnego skryptu Quick.Cms na stronie http://opensolution.org/Quick.Cms/docs/