Jak zrobić serwer localhost

Instrukcja jak stworzyć i założyć serwer lokalny www na własnym komputerze w oparciu o program XAMPP i skrypt Quick.Cms napisany w języku PHP.

Jeśli chcesz uruchomić stronę napisaną w języku PHP nie potrzebujesz kupować serwera czy korzystać z usług dostawców hostingu. Wystarczy Twój komputer i odpowiednia aplikacja.

W naszym przykładzie zajmiemy się uruchomieniem serwera apache na Twoim komputerze domowym korzystając z popularnej i darmowej aplikacji XAMPP.

  1. Pobranie XAMPP
  2. Instalacja XAMPP
  3. Uruchomienie serwera XAMPP
  4. Uruchomienie skryptu PHP

1. Pobranie serwera XAMPP

XAMPP możesz pobrać ze strony http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641 wybierz wersję instalacyjną (Installer) plik który pobierzesz będzie miał rozszerzenie ".exe".

Download localhost

2. Instalacja serwera XAMPP

Instalacja jest bardzo prosta i w zasadzie można to zrobić korzystając z domyślnych ustawień instalując program w katalogu C:/xampp

XAMPP installation step 1 XAMPP installation step 2

XAMPP installation step 3 XAMPP installation step 4

XAMPP installation step 5 XAMPP installation step 6

3. Uruchomienie serwera XAMPP

Po poprawnym zainstalowaniu możesz uruchomić panel kontrolny XAMPP (XAMPP Control Panel).

Panel kontrolny XAMPP

Tutaj należy włączyć serwer Apache, klikając "Start" obok Apache w kolumnie Actions. Moduł powinien się uruchomić jak na zrzucie poniżej.

Panel kontrolny XAMPP - włączony Apache

4. Uruchomienie skryptu PHP

Przykładowy skrypt jaki można uruchomić to darmowy system CMS - Quick.Cms.

Wybraliśmy go dlatego, że jest jednym z prostszych dostępnych skryptów w instalacji a dodatkowo jest świetnym systemem zarządzania treścią. Przy okazji poznasz dobry CMS.

Wejdź na stronę producenta oprogramowania http://opensolution.org i pobierz plik o nazwie "Quick.Cms_v5.x.zip" (gdzie x to numer).

Pobierz skrypt i rozpakuj w katalogu "C:/xampphtdocs". Zawartość tego katalogu po rozpakowaniu skryptu powinna wyglądać następująco:

Rozpakowany skrypt w katalogu

Upewnij się że serwer Apache jest włączony jak pokazano w pkt. 3. Uruchom przeglądarkę i wpisz w niej adres "http://localhost/"

Uruchomiony skrypt CMS powinien wyglądać następująco

Uruchomiony skrypt CMS

Skrypt już funkcjonuje i wypełniony jest przykładowymi danymi. Jeśli chcesz zalogować się do administracji, zmodyfikować treści i dodać zdjęcia to wpisz w przeglądarce "http://localhost/admin.php"

Pojawi się okno, które przedstawione jest na poniższym zrzucie ekranu

Ekran logowania do administracji

Wpisz login i hasło: admin i kliknij przycisk "zaloguj się »". Po poprawnym zalogowaniu pojawi się panel administracyjny.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi panelu administracyjnego skryptu Quick.Cms na stronie http://opensolution.org/Quick.Cms/docs/