Jak zrobić stronę internetową

Instrukcja jak stworzyć stronę internetową w oparciu o system zarządzania treścią Quick.Cms.

Stronę internetową można stworzyć na wiele różnych sposobów. Można stworzyć tzw. stronę statyczną, która może zawierać kod HTML, tekst, zdjęcia. Taki sposób wykonania ma jednak ograniczone możliwości zwłaszcza dla osoby nie znającej dobrze HTML'a.

Od kiedy narodziły się systemy zarządzania treścią, tzw. CMS'y, tworzenie i zarządzanie stroną internetową stało się o wiele łatwiejsze i możliwe nawet dla laików. Jeśli znasz podstawowe zasady obsługi komputera, poradzisz sobie z prowadzeniem strony internetowej.

Jednym z takich programów CMS jest Quick.Cms. Wybraliśmy go dlatego, że jest bardzo prosty w instalacji i obsłudze w porównaniu z innymi dostępnymi programami.

W poniższym przykładzie pokażemy, jak łatwo możesz stworzyć własną stronę internetową dzięki Quick.Cms.

  1. Serwer lokalny
  2. Uruchamianie strony
  3. Nowa treść
  4. Rozszerzanie i zmiana wyglądu strony
    1. Instalacja dodatku
    2. Nowa skórka
  5. Udostępnienie strony przez Internet

1. Serwer lokalny

Do uruchomienia programu umożliwiającego zarządzanie stroną na początek potrzebny jest serwer lokalny. Aby dowiedzieć się, co to jest serwer lokalny i jak go uruchomić, przeczytaj artykuł: jak zrobić serwer localhost i postępuj zgodnie ze wskazówkami w nim zawartymi.

2. Uruchamianie strony

Wejdź na stronę producenta oprogramowania http://opensolution.org i pobierz plik o nazwie "Quick.Cms_v5.x.zip" (gdzie x to numer).

Pobierz skrypt i rozpakuj w katalogu localhosta. Zawartość tego katalogu po rozpakowaniu skryptu powinna wyglądać następująco:

Rozpakowany skrypt w katalogu

Upewnij się, że serwer lokalny (np. Apache) jest włączony. Uruchom przeglądarkę i wpisz w niej adres "http://localhost/"

Uruchomiony skrypt CMS powinien wyglądać następująco:

Uruchomiony skrypt CMS

Skrypt już funkcjonuje i wypełniony jest przykładowymi danymi. Jeśli chcesz zalogować się do administracji, zmodyfikować treści i dodać zdjęcia, to wpisz w przeglądarce "http://localhost/admin.php"

Pojawi się okno, które przedstawione jest na poniższym zrzucie ekranu:

Ekran logowania do administracji

Wpisz login i hasło: admin i kliknij "zaloguj się »". Po poprawnym zalogowaniu pojawi się panel administracyjny.

Domyślnie językiem administracji jest angielski. Jeśli chcesz zmienić język na polski, najedź na zakładkę "Tools" i kliknij link "Settings". W polu "Admin panel language" wybierz "pl", kliknij "save".

3. Nowa treść

Czas teraz na umieszczenie Twoich własnych treści na stronie. W panelu administracyjnym kliknij zakładkę "Strony". Zobaczysz listę instniejących stron.

Wybierz stronę, którą chcesz edytować klikając jej nazwę lub niebieski ołówek znajdujący się po prawej. Wejdziesz do "Edycji strony", gdzie możesz zmienić tytuł strony (Nazwa) i całą jej treść (Opis pełny).

Wypełnianie treści strony

Kliknij "zapisz i przejdź do listy »". Aby zobaczyć nową treść na stronie kliknij lupę obok nazwy strony na liście stron.

Twoja strona będzie wyglądać następująco:

Wypełnianie treści strony

Chcesz do swojej strony dodać zdjęcia? Chcesz dodać nową stronę, podstronę, usunąć istniejące? Te instrukcje i dużo więcej znajdziesz w dokumentacji.

4. Rozszerzanie i zmiana wyglądu strony

Skrypt Quick.Cms posiada szeroką gamę opcji i określony wygląd. Dodatki dają możliwość dodawania nowych opcji i poszerzania funkcjonalności skryptu, natomiast skórki pozwalają w bardzo prosty sposób zupełnie zmienić wygląd strony na stworzony przez profesjonalistów wybrany projekt.

a. Instalacja dodatku

Prace nad Twoją własną stroną powinieneś zacząć od przejrzenia listy dodatków do Quick.Cms'a znajdującej się pod adresem: http://opensolution.org/pobierz,pl,18.html?sDir=Quick.Cms/plugins

Lista dodatków

Każdy dodatek na liście zawiera krótki opis oraz zrzuty ekranu, dzięki którym możesz zapoznać się z jego działaniem. Po wybraniu dodatku kliknij ikonę "Instrukcja instalacji". Poniżej dla przykładu zainstalujemy dodatek simpleCounter.

Wybór dodatku z listy

Przeczytasz o tym, jakie warunki muszą być spełnione, aby móc zainstalować dodatek, jego licencję oraz szczegółową instrukcję instalacji.

Poniższy zrzut ekranu przedstawia pierwszy krok instrukcji instalacji dodatku.

instrukcja instalacji dodatku

Po wykonaniu wszystkich kroków instalacji w lewej kolumnie swojej strony zobaczysz licznik odwiedzin (na liście stron kliknij lupę obok nazwy strony):

Dodatek zainstalowany na stronie

b. Nowa skórka

Już wiesz, jak wygląda Twoja strona w wersji standardowej, ale nawet jeśli nie jesteś grafikiem i nie potrafisz sam modyfikować wyglądu strony, możesz łatwo zmienić jej kolory i układ. Wejdź na http://opensolution.org/pobierz,pl,18.html?sDir=Quick.Cms/skins i zobacz, jaki masz wybór darmowych i płatnych gotowych projektów (skórek) dla Twojej strony.

Katalog skórek

Wybrałeś już skórkę. W tym przykładzie użyjemy pointSpace. Kliknij "Pobierz" obok wybranej skórki i zapisz ją na swoim komputerze. Następnie rozpakuj ją i skopiuj katalog skórki ("pointspace") do katalogu "templates" Twojego Quick.Cms'a (zapoznaj się z licencją skórki - odpowiedni link znajdziesz w pliku read-me.txt). Rozpakowana skórka w katalogu powinna wyglądać jak poniżej:

Katalog skórki

Teraz wejdź do panelu administracyjnego Twojej strony (tak jak opisaliśmy to w punkcie 2.).

Z zakładki "Narzędzia" wybierz link "Konfiguracja". W polu "Skórka - Potrzebujesz więcej?" wybierz nową skórkę pointspace. Kliknij "zapisz".

Ustawianie skórki w panelu administracyjnym

Zobacz, jak zmieniła się Twoja strona (w nowym oknie przeglądarki otwórz adres http://localhost/).

Nowy wygląd strony

5. Udostępnienie strony przez Internet

Jeśli Twoja strona jest już gotowa (zainstalowałeś dodatki, przygotowałeś grafikę, dodałeś nowe treści i zdjęcia) i chcesz, aby była dostępna w Internecie, musi zostać umieszczona na serwerze. Przeczytaj artykuł: Jak wgrać stronę na serwer.